Read more: http://www.bloggerdersleri.com/2012/06/blogger-meta-tag-ayarlari.html#ixzz3CwTYFEk2 şöyle garip bencileyin: İnternetten Para Kazanmanın Yolları - 1 Follow my blog with Bloglovin

9 Ağustos 2014 Cumartesi

İnternetten Para Kazanmanın Yolları - 1


     İnternetten güvenli alışverişin temellerini paylaştıktan sonra, gelelim sanal alemden para nasıl kazanılır kısmına (keşke harcaması kadar kolay olaydı ama nerdee). Ancak bu işe girişmeden önce çok temel ve hayati bazı bilgileri paylaşmak (en azından yanlış anlaşılmaları bertaraf etmek ve hiç yoktan sövülmemek için) çok mühimdir çünki işin içine para girince hatta paranın sadece kokusu dahi girince troll olmak ve "raydan çıkmak" işten bile değildir.

1. Hiç kimse durduk yerde size internetten zengin olmanın formülünü bedavaya vermez. İnsanoğlu kıskanç ve zayıf yaradılışlıdır, kazancını hiç kimse ile paylaşmak istemez. Dolayısıyla bu tür bir iddiada bulunan kişinin (ne kadar iyi niyetli olursa) mutlaka bir çıkarı vardır (en azından yazdığı yazının altındaki sitesine sürekli ve organik bir trafik çeker ratingini artırır). Görünürde hiç bir kazancı olmayıp, çok sağlam bilgiler ve tecrübeler aktaran "babayiğitler" de yok değildir elbette.

2. Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız, internetten para kazanmanın %90'nını unutun (kendi orijinal fikriniz vardır ve müteşebbissinizdir o ayrı). Eğer okuduklarınızın en azından konusunu anlayabiliyorsanız, kazanma şansınız artıyor demektir. Eğer okuduklarınızı ve tecrübelerinizi, İngilizce yazı ve girişim olarak sahaya dökebiliyorsanız, artık bu piyasadaki önde olanlarla yarışıyorsunuz demektir.

3. İşin ucunda -güya- "kolay para kazanma" gibi bir emel olunca, internetin nasıl bir çöplüğe ve bilgi kirliliğine dönüştüğünü az çok tahmin edebilirsiniz. Şöyle biraz baştan savma bir araştırma dahi yapsanız, bu çöplükle çok rahat karşılaşırsınız. Birbirinin neredeyse aynı, hiç orijinal bilgi vermeyen kopya siteler ve kopya yazılar, iştah kabartmak için sayfalar dolusu düzülen "gel gel" maksatlı iltifatlar, artık işin cılkı çıkmış, aynı makalenin bazı tekniklerle, yeni bir şeymiş gibi sunulması, bir takım suni ve organik olmayan yöntemlerle, hedef kitleyi "o reklama" tıklamak için yönlendirmeler... anlayacağınız "bel altı" (her anlamda) piyasası, sanal dünyayı bir çöplük ve hiçbir değeri olmayan, hedeften saptırıcı yazılar ve sitelerle şişirmiş durumda. Google, bunlarla mücadele ettiğini, dozajı giderek artan önlemler aldığını söylese de, henüz tatmin edici manada bir iyileşme görünmüyor.

4. Her işte olduğu gibi bu alanda da, para yatırmadan kazanmayı beklemek, imkansıza yakın bir zoru istemek olur. Mühim olan, yatırımı nereye yapacağını ve geri dönüşünün nasıl olacağını bilmek. Hiç para yatırmadan yapılacak işler en fazla "cep harçlığı" denilen miktara denk gelecektir. Öte yandan, sıfır ya da çok az yatırımla ve ne yapacağını bilmeden girişmek, başlangıç dönemi "çarpılma" risklerine karşı bir tampon vazifesi de görebilir.

     Tabi sanal alemde kazanmanın birçok kategorisi ve çok çeşitli yolları vardır. En temel kategorilerden biri, sizi iki tane seçeneğin önüne getirir (eğer en büyük arama motoru olan Google'ın kriterlerini baz alacaksak ki genelde öyle olur) "temiz" ya da "legal" yol ve "daha az temiz" ya da "kirli" ya da "illegal" (bu ikinci kısmın kelimeleri biraz ağır olabilir ama piyasada bu şekilde bilinmektedir) yol. "Temiz" olan kazanç yollarına ecnebiler "White hat" (Beyaz şapka), "kirli" olanına ise "Black hat" (Siyah şapka). Black hat terimi ile genelde, piyasanın dominant unsuru Google'ın tasvip etmediği faaliyetler anlaşılır. Bu yöntemler, Google fark etmeden bir süre devam etse de, uzun vadede Google'ın çeşitli yaptırımları karşısında farklı alanlara kaymak zaruri olur. Yani Google, arkasından dolanıp iki puan kapmak isteyenleri kendi usulünce cezalandırır. Dünyadaki arama motoru piyasasının büyük kısmını kontrol eden (dolayısıyla reklam alma ve verme de buna dahildir) devin, bunu yaparkenki gayesi temelde; reklam alan ve verenler arasındaki dengeyi sağlamak, haksız kazançların önüne geçmek, organik olmayan muhteviyatı temizlemek ve  internetin bir çöplük olmasını önlemektir (bu konularda ne kadar başarılıdır o ayrı mevzu).

 Şimdi, belli başlı kazanç sistemlerine bir bakalım:

Affiliate Marketing'in basit
bir işlem şeması
1. Affiliate Marketing: Buna "satış ortaklığı" denilir genelde ve en ucuz pazarlama ve satış yöntemlerinden biridir. Bu satış türünde iki aracı ve dört (sitede satılacak ürünler sitenin kendisininse üç) oyuncu vardır: Biri, ürünü siteye satış maksatlı koyanlar, ikincisi ürünü satan firma (Amazon, eBay, Clickbank...  gibi), üçüncüsü yayıncı taraf, dördüncüsü de nihai tüketicidir. Sistem genelde şöyle ister: Esas satıcı siteye ürünü koyar, aracı olan kuruluş, kendi sitenize veya sahip olduğunuz herhangi bir sosyal medya alanına, yayıncılara tahsis ettiği reklam tanıtımlarından birini yerleştirmenize müsaade eder ve bu reklamda sadece size özel bir link yerleştirir. Üçüncü taraf yani tüketici, bu reklam alanına tıklar ve bunun üzerinden bir alış gerçekleştirirse, reklam veren şirket, o tahsis edilen link sayesinde yayıncıyı tanır ve daha önce kararlaştırılmış oranda bir komisyonu site ya da sosyal medya alanı sahibine verir.

2. Pay Per Click (PPC):  Bu sistem de basitçe, dört aktör ile oynanır: Reklam veren, reklamı yayıncıya
her yerde karşımıza çıkabilme becerisi
 gösteren AdSense reklamlarından bir demet
ulaştıran, reklamı yayınlayan, nihai tüketici. Döngü yukarıdaki ile hemen hemen aynı işler fakat burada reklam linki üzerinden gerçekleşecek satış değil, sadece reklama tıklamak, para kazanmak için yeterlidir. Bu sistemi en çok ve en etkin, Google isimli arama motoru kılıklı dev kullanır. AdWords denilen oluşum ile reklam vermek isteyenlerin reklamlarını çeşitli parametreler vasıtasıyla oluşturur, bundan bir pay alır ve reklamları, reklam verenin isteği doğrultusunda yerleştirir, AdSense denilen birimle de, ulaşılmak istenen hedef kitleye ulaşır. Dolayısıyla, reklam verenin ödediği paranın bir kısmını, reklama tıklanan sitenin sahibine öder. İki aracı komisyonunu alır, satıcı, alıcıya ulaşmış olur.

3. Paid To Click (PTC): Yani "tıklama başına ödeme". Bu sistem kabaca, online olarak, bir sitenin size gösterim yaptığı şeylere (trafik almak isteyen yeni ve amatör sitelerdir genelde) tıklanması üzerine, reklamı veren, aracı PTC sitesi ve tıklamayı yapan (şu durumda bu, hiç para harcamadan
en istikrarlı PTC
sitelerinden biri Neobux
zenginlik hayalleri kuran ve acı gerçekleri birkaç ay sonra farkedecek olan ergen bir Türk gencidir) kişiler arasında dönen bir sistemdir. Bu tür sitelerdeki tıklama başına ücretler 0.001, 0.005 dolar gibi çok düşük seviyededir. Başka bir deyişle; sadece bir (1) dolar kazanmak için aşağı-yukarı 1000 tane reklama düzenli olarak tıklamanız lazım (günde 5-10 tane reklam gösterildiğine göre varın zengin olacağınız tarihi siz hesap edin). Tıklama ücretleri düşük olsa da, muhtemelen bir uyanık tarafından geliştirilen bir metotla bu siteler bir zamanlar altın çağını yaşamıştı; paralı ya da doğrudan üye kiralama. Bu kiralama ya da referansla üye yapma işi, sizin için çalışacak kiralık işçilerdir ki, onlar reklamlara tıkladıklarında, size de bir komisyon gelir ve böylece çok uzun zamanda bir araya gelemeyecek miktarları kazanmak, kısa vadede gerçekleşir (tabi altınızdaki üyeler tıklamamazlık yapmazsa). Bu sistemden para kazanmak için, sabırlı biçimde bir imparatorluk kurmanız ve size çalışan alt kolları, çeşitli hediye, komisyonlar ve motivasyonlarla sürekli canlı tutmanız gerekir.

     Bu yazı, devam edecek bir görüntü çizmiyor değil haliyle!


Hiç yorum yok :

Yorum Gönder